Бір таңбалы сандарды ондықтан аттау арқылы қосу және азайту тәсілі. Пысықтау

Сыздыкова Айман Бимогуновна
Учитель начальных классов
.
.
Мақсаты:
1.Ондықты аттап қосу мен азайтудың өтілген жағдайларың пысықтау.
2.оқушыларды тапқырлыққа жылдам ойлауға, ойынқорыта білуге тәрбиелеу
3.Шапшаңдыққа ептілікке, баулу, білімге деген құштарлықтарын ояту, қайырымды еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Түрі:   интеграциялық ойын-сабақ
Әдісі: сұрақ-жауап,ойын,әңгімелеу
Құрал-жабдығы: интерактивті тақта, слайдтар, суреттер,карточка материалдар  үлестірмелер
Жаңа технология:  сто стратегиясы (элементі)
Пәнаралық байланыс: ана тілі
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезені:
а) оқушылармен амандасу
ә)оқушылардың оқу  құралдарын түгелдеу
II.Психологиялық дайындық
-Сабағымызды ойын түрінде өткіземіз
Балалар , көніл-күйіміз қандай?
Арайлап атқан таңдай.              Слайд..?
III.Қызығушылығын ояту
-Ал,қанекей,балалар,
Казір сабақ оқимыз.
Жақсы оқып сабақты,
Санамызға тоқимыз.
IV.Тірек білімді еске  түсіру
 
 
Суда мұз бар, жерде қар,
Боран борап соғады.
Бұл қай кезде болады?
-Қазір жылдың қай мезгілі? (қыс)
—Қыс белгілерін атаңдаршы? (суық, ызғар, боран болады)
-Қыс туралы қандай олендерді білесіндер?
                    Аппак,аппақ, қар аппақ               слайд
Қар жамылған дала аппақ,
Қырау –қырау тал аппақ,
Айналаның бәрі аппақ.
(сурет «қыс») рисунок зима
-Қыс айларын атап  беріңдерші ?(желтоқсан,қаңтар, ақпан)
-Балалар қыста қандай ойындар ойнайды?
                                    Слайд (суреттер ойындар)рисунок на лыжах, на саночках, коньки, хоккей
 
Жалтыраған көкше мұз,
Тайғанайды өкшеміз.
Тағып алып коньки біз,
Мұз бетінде қалқимыз.
Салып өрнек сан қилы,
Көңіл қандай шалқиды!
 
                                             Табаныма байладым,
Қос аяқпен айдадым   (шаңғы)
  
-Олай болса, біз бүгінгі сабағымызды  қыс ойын түрінде өткіземіз.
(сурет «Аккала»)  Слайд
Шелек қалпақ басында,
Сәбіз екен мұрыны
Қыста қардан туатын,
Тауып көрші сен осы
 
(аққала)
-Енді аққаланы безендірейік
 
  
8+9
«Кім алғыр»                  cлайд
15-7
 
  
 
6+5
11-9
7+7
18-9
8+6
р
 «Ойлан тап»      слайд ?
Көлден ұшқан 15қаз.
Қайтып қонды 9 қаз
Қонбады оның нешеуі
Кәне , кім тез табады?  (6)
 
 
Бес бұтақты ағашта,
Бұтақ сайын бір алма
Біреуін бер Маратқа
Сонда қалмақ неше алма?(4)
 
«Кім жылдам?»                             слайд
Қалып қойған амал танбаларың ата.
9 *  1  = 10     8 * 0 = 8
18 * 9= 9         10 *  1= 11
20* 20= 0        30 * 60 = 90
 
«Кім шапшан?»
Жұмбақ есептер                                сурет?
Табақта 9 өрік,
Қолымда 7өрік.
Қосқанда барлығы
Болады неше өрік? ( 16)
 
Алма бағы жайнаған,
Қызыл алма айналам.
Алдым үзіп бесеуін
Тағы алдым  сегізін
Алдым сонда нешеуін? ( 13)
 
 
 
 
 
Сандар құрамын жаз
 
 
 
 
«Сиқырлы» шаршыны толтыр
 
 
Тақтада және  дәптерге жазу
 
  1. «Кім тапқыр?»    
Салыстыру > <  =
6 + 6 * 9 + 2        7 + 7 * ( 8 + 8 ) – 7
7 + 4 * 15 – 7       9 + 6 * 16 – ( 8 + 7 )
 
  1. Ұзындығы 4 см кесінді сыз. Бұдан 7 см ұзын кесінді сыз. Оларды салыстыр.
 
  1. Есеп:
 
    Спорт  сайысына 18 оқушы қатысты. 5 оқушы шаңғы     тепті және 4 оқушы коньки тепті, ал қалғандары хоккей ойнады. Неше оқушы хоккей ойнады? (слайд)
 
Тексеру
-Есепте не туралы айтылды?
-Спорт сайысына кім қатысты?
-Барлығы неше оқушы қатысты? (18)
Қаңдай спот түріне қатысты?
-Неше оқушы шаңғы тепті?(5)
-Неше оқушы коньки тепті?(4)
-Есептің сұрағы қаңдай?
-Ол сұраққа жауап берәләміз бе?
Шарты:
Барлығы – 18 оқушы
Шаңғы  тепті —5 оқушы
Коньки тепті -4 оқушы
Хоккей ойнады -? оқушы
 
Шешуі:
1.18 – (5+4)=9( о.)
2.18-5-4 = 9( о.)
Жауабы:9 оқушы хоккей ойнады.
 
 
 4.Математикалық тест:    слайда ненадо
 
А)
 
11,   13, 15,
3+9                 
5+8
6+6                             
 
 
 
Ә)Белгісіз қосылғышты  тап: х+9 = 18
      а) 8          б) 7
     ә)  9          в) 6
 
Б)4 онд.9бірл.
      а)49             б)94
      ә)48             в)40
 
 
В) өрнекті шеш: 9 + а
    a =80    a=9      a=6      a=7     a= 4     a= 5
 
   
V.Сабақты қорыту:
-Балалар, сонымен біз бүгінгі сабақта не істедік?
-Қандай тақырыпқа есептер шығардық?
Оқушылардың білімін бағалау.
—Балалар сендер бәрін де жақсы жұмыс істедіндер.
-Енді оздерінің қаршықтарыңды санап есептерін айтыңдар.
Рефлекция:
Әр оқушы алдындағы дөңгелекке өзінің қөніл- күйін, сабақтан алған әсерін, білімін сурет арқылы білдіреді
 
  1. Үй тапсырма.
Аккаланың сыртыңда өрнектерді шешу