ПАНОРАМАЛЫҚ САБАҒЫ. Қымтырмаларды өңдеу технологиясы

Сабақ  тақырыбы:   Қымтырмаларды  өңдеу технологиясы
´Сабақтың түрі: Еңбек тәсілдері :репруктивтік,  көрсету,тәжірибелік,сөйлеу тәсілдері.
´Сабақтың әдістері мен тәсілдері:  репрдуктивтік, көрсету, тәжірбиелік, сөйлеу тәсілдері.
                    Сабақтың мақсаты
Білімділік:
  • қымтырмаларды өңдеу технологиясы бойынша білімдерін жүйелеу және жалпылау
  • қымтырмаларды өңдеу тәсілдері мен еңбек әрекеттеріне оқыту, рельефтік қымтырмаларды өңдеуді үйрету
  • қымтырмаларды өңдеу барысында қателіктерді алдын-ала болдырмауға үйрету.
  • еңбекті ұтымды ұйымдастыру дағдылары мен біліктіліктерін қалыптастыру,
  • тігін машинасын, басқа құрал-жабдықтарды дайындауға үйрету.
Дамытушылық:
  • Аз шығымен жақсы нәтижеге қол жеткізу мақсатымен  оқу-өндірістік  жұмыстарын талдауға үйрету .
  • Өз жоспарланған іс-әрекетін іске асыруға үйрету, теориялық  білімін тәжірібеде  қолдануды  үйрету.
Тәрбиелік :
  • Тапсырылған жұмысқа жауапкершілік, іскерлік, зейінділік ,  еңбекқорлық ,бригадада жұмыс істеу білу дағдыларын  қалыптастыру,
  • студенттердің ұмтылысын қалыптастыру.
´Сабақтың тақырыбы: 
´Қымтырмаларды  өңдеу технологиясы.
´Өтетін орны: Тігін цехы
Сабақтың барысы:
´1 .Ұйымдстыру кезеңі. (3-5 мин.)
´2. Кіріспе нұсқаулығы. (45-50 мин.)
                        “Қымтырмаларды өндеу технологиясы” жаңа сабақ
´ 3. Ағымдағы нұсқаулығы. (180 мин)
                        Өндірістік шеберінің іс-әрекеті:
                        Сарамдық жұмыс:
                        Ағымдағы тексеру: бірінші  тексеру, екінші тексеру
´4. Қортыңды нұсқаулығы (15-20 мин.)
´5. Үй тапсырмасы (2-5 мин)
                           Сабақтың барысы :                         
1 Ұйымдстыру кезеңі.
´- оқушылармен сәлемдесу , түгелдеу.
´- оқушылардың сыртқы киімдерін тексеру, қауіпсіздік ережелерінің    сәйкстігін анықтау:
´- оқушылардың зейіні мен сабаққа дайындығын тексеру.
2 Кіріспе нұсқаулығы
´Сабақтың тақрыбымен таныстыру,  мақсаттарын түсіндіру
´- Оқушылардың іс-әрекетін  ынталандыру теориялық білімдерін (арнайы технология пәнінің) сұрақ-жауап арқылы қайталау:
´ Қымтырма  дегеніміз не?
´ Қымтырмалардың түрлері?
´ Өткен сабақта үйренгенін тігу тәсілдерін көрсету?
´ Қымтырмаларды өндеу технологиясын көрсетіп тігу.
           Жаңа сабақ
Жалпы қымтырмалар жайлы түсінік беру. Сабақ үстінде өңдеу технологиясын көрсетіп тігістерін тігу. Бұйым кесіндісін бір-біріне сәйкес келтіру. Бұйымның белгілеу сызықтарын көшіру. Негізгі бөліктерін қосып қымтырмаларды  қол тігіспен тігу. Тексеру жұмыстарын өткізу.   Машина тігістерін тігу. Уақытша тігістерін шешіп ылғалдық-жылулық жұмыстары. жасау.
´Технологиялық картамен өңдеу үрдісінің кезеңдерің түсіндіру.
´Тігін машинамен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік ережелерін қайталап,        бекіту;
´ Уақыт мөлшері мен ,бағалау критериаларын айтып жеткізу өндіру.
´  Технологиялық картамен өңдеу үрдісінің кезендерін түсіндіру.
´ Тігін машинамен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік ережелерін қайталап,        бекіту;
´ Уақыт мөлшері мен ,бағалау критериаларын айтып жеткізу
    Ағымдағы нұсқаулығы
Оқушылардың
 іс-әрекеті:
´Оқушылардың тапсырманы орындауды өзіндік жұмысын, қымтырмаларды өңдеу тәсілдері, біліктіліктері арқылы  жұмыс әдістерін қалыптастыру;
´Қауіпсіздік техникасының  ережелерін орындау.
                          Өндірістік шеберінің іс-әрекеті:
´Оқушыларды   ынталандыру; жеке кеңес беру;
´мақсаттық нұсқауларды  жүргізу,түйіндіру, өңдеу іс-әрекеттерді көрсету.
 Бірінші  тексеру :                                                               
Цехқа түскен кесінділерді лекала бойынша тексереміз . Бұйымның алдыңғы  бөлігінің астына бирка ( оқушының аты-жөні ) тігіледі . Бөлшектерді түгендеп болғаннан кейін, екі алдыңғы бөліктің рельеф тігістерін тігеді . Содан кейін торлау тігісін жасайды . Бастырып  үтіктейді. Алдыңғы және артқы иықтық  тігістерді  0,1-см  тігіспен  қосып тігеді. Бастырып үтіктейді . Бұымның бүйір тігістерін  тігеді , бастырып үтіктейді                 
´Екінші тексеру  :   Дайын болған бөлшекті айналдырып  әдемілік  әсемдік тігісін бастырып тігеді . Дайын болған бұйымға ылғалдық , жылулық жұмыстарын жасайды . Манекенге кигізіп , дұрыс бұрыстығын тексереді , өлшейді . 
                          Қортыңды нұқаулық :
´Өндірістің оқыту сабағын қортындылау .
´Қымтырмаларды өңдеу технологиясын сұрау :
´Бұйым дайындау барысындағы қолданылатын машина тігістерінің  түрлері  атаңыздар :
´Қолданылатын ылғалды –жылулық өңдеудің терминологиясын қайталау.
´Оқушылардың жақсы орындалған  жұмыстарын көрсету .Жіберілген қателерді  сипаттау олардың пайда болу себептеріне түсінік беру.
´Жабдықтарды , жұмыс уақытын , еңбек тәсілдерін тиімді пайдалануды талдау .
´ Оқушылардың жұмыстарын бағалау .
´ Жұмыс орын жинастыру
´Үй тапсырмасы . Қымтырмаларды  қайталау , ою-өрнектер туралы  материалдар іздеу, қиып үйрену .