Сабақ жоспары: «Қазан доп»

Нурпеисов Муханай Сакташович

Дене шынықтыру пәнінің мұғалімі

.

.

Сабақ:  Қазандоп ойыны

Мектеп: Б.Майлин атындағы №7 мектеп-гимназиясы  

Күні:  21.10.2019ж

Мұғалімнің аты-жөні:  Нүрпейсов Мұханай Сақташұлы

Сынып: 5 «Ә»

Қатысқаны: 8

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

5.1.5.1. Кеңістікте және динамикада қарапайым өзгерістер мен іс-қимылдарды ұғынады және жеткізе біледі.

Сабақтың

мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Қазақтың ұлттық ойындарының бірі қазан доп жайлы біледі.

Оқушылардын көпшілігі орындай алады:

Қазан доп ойының ойнай алады

Кейбір оқушылар орындай алады:

Допты қазандыққа салуды орындай алады.

Тілдік мақсат

Дәстүрлі қазақтың ойындары арқылы ептілік дағдыларын арттырады.

Пәнге қатысты сөздік пен терминдер:

Сәлеметсіздер ме – Здравствуйте – Hello; Сау болыңыз – До свидания – Good bye; ысқырық – свисток – whistle; қазандық, шағын доп, таяқшалар уақыт өлшегіш – секундомер – timewach.

Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер:

Оқушыларға қазандоп ойыны жайлы мәлімет беру.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Дәстүрлі қазақтың ойындарын ата

Не себепті …. деп ойлайсыз?

Дәстүрлі қазақтың ұлттық ойындарына қазандоп. асық, тоғызқұмалақ, көкпар, арқан тартыс, бәйге, ләңгі, теңге алу, күрес, т.б. жатады.

Жоспарланған уақыт

40 минут

Алдыңғы оқу

Дене жаттығулары кезінде ағзаның өзгеруі

Жоспар

Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар

Басы

10 минут

    Оқушыларды қатарға тұрғызу. Спорттық киімдеріне назар аудару. Рапорт қабылдау, амандасу. Қауіпсіздік ережесін түсіндіру.

    Саптық жаттығуларды орында орындау. Оқушыларға жаттығулардың толық орындалуын ескертіп, қадағалап отыру.

    Оңға, солға, кері бұрылуды кайталап өту.

Жүгіру барысында орындалатын жаттығулар

Жүру барысында орындалатын жаттығулар

Ысқырық, спорт зал, уақыт өлшегіш

Ортасы

25 минут

3ойын «Командалық қазандоп». Ойын ережесі: Ойыншылар 2 командаға бөлінеді. Алаңның екі жағына екі қазан қазылады және шеңбер сызылады. Шеңбердің ішінде қорғаушы тұрады. Әрбір команда допты ойын барысында бір-біріне пас беру арқылы қарсылас команданың қазанына допты түсіруге тырысады. Ойын 10 минуттан екі кезең ойналынады. Ойын барысында итеруге, аяқтан шалуға, таяқшамн ұруға, төбелесуге тыйым салынады. Ережені бұзған жағдайда айып добын ұруға рұқсат беріледі. Қазан мен ұратын ойыншының арасы 8 метр болу керек. Ойын осылай жалғаса береді.

Бос кеңістік, ысқырық, шағын доптар, арнайы қазандық,  ойынға арналған таяқшалар.

 

 

 

 

 

Соңы

5 минут

   Сапқа тұрғызу; сабақты қорытындылау;   Сапқа тұрғызу; сабақты қорытындылау; Сабақтан алған әсерлерін психологиялық рефлекция арқылы білу.

         Қуан

          Таңғалу

          Сүйсіну

          Шошыну

Ысқырық

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пәнаралық байланыс -денсаулық және қауіпсіздік. АТК-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

Оқушыны сабақ барысында қолдап, тапсырмаларды тиімді орындауға мүмкіндік беремін. Сабақ барысында көзге түсіп, тапсырманы жақсы орындаған оқушыны мадақтаймын.

Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін шағын допты қолданамын. Олар өздерінің сабақтан алған әсерлерін айтады. өзара ынтымақтастық атмосферасы орнайды.

Тарих, математика, қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі, өзін-өзі тану.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

 Сабақтың мақсаты мен міндеті орындалды.

 

Оқушылар қазақтың ұлттық ойының ойнап, қазан доп ойыны   жайлы мәліметтер алды.

Сабаққа оқушылардың қызығушылығы жоғары болғаны байқалды. Оқушылар сабаққа белсене араласты, ешбірі сабақтан тыс қалған жоқ.

Саралау жақсы іске асты, сабақтағы тапсырмалар тақырыпқа сәйкес келді.

Сабақта топпен жұмыс жасау арқылы уақытты тиімді пайдаландым.

Саралау жақсы іске асты, сабақтағы тапсырмалар тақырыпқа сәйкес келді.

Сабақта топпен жұмыс жасау арқылы уақытты тиімді пайдаландым.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1. Қазақтың ұлттық ойыны қазан доп ойының оқушылар жақсы меңгерді.

2. Оқушылардың дене қыздырып алуына мән беру.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1. Арнайы ыңғайластырылған зал болғанда ықпалын тигізер еді.

2. Бейнетаспа арқылы оқушылардың жіберген қателіктерін байқап талдау жасауға мүмкіндік болғанда.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1. Оқушылардың дене қасиеттерінің деңгейлерін байқадым.

2. Келесі сабақтарда топбасшылық жасайтын ұйымдастырушылық, лидерлік қабілеті бар оқушыларды анықтадым.