Қысқа қашықтыққа жүгіру

Искожа К,Б.
Учитель физической культуры
 
САБАҚ: Женіл атлетика
7.3.4.4 Денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығулар кезіндегі болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтай білу
Сабақ  мақсаттары:
Барлық оқушылар орындай алады:
     1.Қауіпсіздік ережесі  сақтай алады.
  1. Төменге сөреге тұрады, аяақты қолды дұрыс қоя алады.  
     Көпшілік оқушылар орындай алады:
  1.   60-100 метрге төменгі сөреден жүгіре алады.
  2. Жоғарғ сөреден жүгіріе алады.
     Кейбір оқушылар орындай алады:
      1.Төменгі сөренін техникасын қолдана алады.
      2.Төменгі сөреге тұрып  тепе-тендікте жүгіре алады.
Тілдік мақсаттар:
Оқушылар жүгірген кезде тиымды тынс алу дағдыларын,жүгіру мен эстафета орындаған кезде кезектілікті сақтау өз әрекетін жақсартуға ықпал ететін іс –қймыл қозғалыс динамикасын бағалау білігін көрсете алады
Пәндік лексика және терминология:
Сөре,екпін,тұру,жылдамдық,ептілік,жалауша,ысқырық, уақыт өлшеуіш.
Талқылауға арналған сұрақтар:
Төменгі сөредегі тапсырманы орындағанда қандай қыйындықтар туындайды?
Төменгі сөреден екпінде жүгіру барысында тәукелдерді қалай азайтуға болады?
Неге екенін айталасынба?
Дене шынықтыру басқа пәндер бойынша жетістіктер арасында қандай өз ара байланыс бар екенін айта аласынба?
Төменгі сөреде тұру не үшін керек екенін айта аласынба?
Алдын ала оқыту:
Төменгі сөреге тұрып итерілетін аяқты дайындау.

Уақыт аясы

Жоспарлаған іс-әрекет

Ресурстар

0-3 минут

 4-6

7-10

11-16

17-39

(Б.К.Т) Сапқа тұрғызу спорт киімге көңіл аудару, Саптық жаттығулар оңға, солға, артқа пәрмендерін орындау. Жаңа тақырыппен таныстыру.

 

(Б) Жүру қыздырыну жеңіл жүгіріс жаттығуларын орындайды.  Жалпы дамыту жаттығуларды орындайды.

 

(Т.Ж.ж.) Төменгі сөреден шығудың қауіпсіздік техникасын сипаттау.

(Ж.) Төменгі сөреден шығу техникасы.

(Ж) Дайындал, назар сал, марш дегенкезде, қолмен аяқтың қозғалуын дұрыс көрсету.

(Т.Ә.Ж) Қателіктерін айту және жою. Старттан кейін қолмен аяқтың қозғалуын дұрыс көрсету.Қателіктерін айту және жою.

 (Б.Ж.К.) «Дайындал» деген бұйрықта сәл көтеріліп алға қарайды.

(Т.Ә.Ж) «Жүгір» деген бұйрықта бар екпіні мен аяқты жылдам басып, қолды алға-артқа сермеп, 60 метрге максимальді қарқынмен қозғалуын дұрыс көрсету.

(Ж) Қысқа қашықтыққа жүгіру техникасын бекітетін арнайы жаттығуларды жетілдіру.

(К) Мәре жасау үйрету.

(Т.Ә.Ж) 30м қашықтыққа жүгіру

(Т.Ә.Ж) 60м қашықтыққа жүгіру

 (Т.Ә.Ж)  100м жүгіруді бекіту

(Ж) Ойын эстафета таяқшаны беру.

 

Кең,бос кеңістік,

Жүгіру алаңы,жалауша

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ысқырғш,уақыт өлшеуіш,

аяқ тірегіш,жалауша.

 

 

 

 

 

 

 

40-45

 

Рефлексия:

Бүгінгі сабақтан қандаи әсер алдыныздар?

Келесі сабаққа қандай ұсыныстарын бар? Оқушылармен пікір алмасу

Сабақта жіберген қателіктерін талқылау, сабақты талдау. Сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды  атап өту

 

Қосымша малімет
  1. Саралау-Сіз қалай көбірек қодлау көрсетуді жоспарлайсыз?
Оқушыларға қысқа қашықтыққа жүгіруді сынптан тыс даиындау.
 2.Қаблетті жоғары балалардың алдына қандай міндет қоюды көздейсіз?Жүктемені көбірек беріп машықтандыру.
Бағалау-балалардың материалды меңгерудеңгеін қарау      Денені қыздыру жаттығуларын орындайды.
 Жаттығудан кейін денесін қалпына келтіру жаттығуларын орындайды
Қысққа қашықтыққа жүгіргенде қол мен аяқты үйлестіру техникасын орындайды;
  
Қосымша малімет
Пәнаралық байланыс
Денсаулықпен қәупсіздікті тексеру
АКТ-мен байланыс
Математика: сан бұрылу.
Биология дене бітімдерін қалыптастыру жүгірген кезде  тыныс алуды қалыптастыру.
Құндылықтарымен байланыс
Фзалогия күш,жылдамдық,ептілік.
Рефлексия
  1. Сабақ мақсатымен оқытудың мақсаты ?
— Бүгінгі сабақтың мақсатына толық жете алдым.
  1. Оқушылар бүгін нені үйренді?
— Қысқа қашықтықа жүгіру.
  1. Сабақтың атмосферасы қалай болды?
— Сабақта атмасфера жақсы болды.
  1. Сабақты бағалау саралау жақсы жұмыс істедіма?
— Жоспарланган саралау жақсы іске асты.
  1. Кестеге сәйкес келедіме?
— Уақытты тиімді паидалана алдым.
  1. Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер қосқым келді және не үшін?
— Уақытты тиімді пайдаландым өзгері енгізген жоқпын.
Қорытынды:   
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1: Төменгі сөреде тұруды жақсы мнегере алды.
2: Қысқа қашықтыққа жүгіргенде қол мен аяқты үйлестіру техникасын орындайды.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 
1:   Төменгі сөреден шығу техникасын жетілдірсе. 
  1. Берілген командаларды орындайды.
Сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?Осы
1: 60м қашықтықты максималды қарқынмен жүгіре алады.
2: Қысқа  жүгіргеннен кейін денесін қалыпқа келтіру жаттығуларын жасайды.