Теңдеуді шешу

Ахатаева Бейбиткул Сагатовна
учитель начальных классов
.
.
Сабақ:математика Мектеп:«Өзін-өзі  тану» гимназиясы
Күні: 2017жыл Мұғалімнің аты-жөні:Ахатаева Бейбиткул Сагатовна
Сынып:1«А» Қатысқандар:16 Қатыспағандар: —
Бөлімше: Теңдік  және  теңсіздік.  Теңдеу.
Тақырыбы: Теңдеуді   шешу.
Ортақ тақырып: «Салт-дәстүр  және  ауыз  әдебиеті»
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты: 1.2.2.2. Таңдау  әдісімен  және қосу  мен  азайту  амалдарының  байланысы  негізінде  теңдеулерді  шешу.
Бағалау критерийлер:

Барлық оқушылар орындай алады:

ü Қосынды мен айырманың компоненттерін атайды;

ü Бір таңбалы сандар  мен  екі  таңбалы  сандардан өрнек  құрастырады  және мәндерін жазады;

ü Санды  өрнек  пен  әріпті  өрнекті  бөліп көрсетеді;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

ü Қосу мен азайту   амалдарын   пайдаланып  теңдеуді   шешеді;

ü Теңдеудегі  белгісіздің  мәнін  табу  үшін  қандай  амал  қолдану  керек  екендігін  түсіндіреді;

ü Сандық  сәуленің  көмегімен  теңдеудегі  белгісіздің  мәнін  шешеді;

ü Қосу  мен  азайту  амалдарының  байланысы  негізінде «таңдап көру» әдісімен теңдеуді шеше алады;

Кейбір оқушылар орындай алады:

ü Теңдеу  құру  үшін  әріпті  өрнекті, санды   пайдаланады;

ü Әр  түрлі  теңдеуді  шешкенде  амалдың  ұқсастығы  мен  айырмашылығын  атайды;

ü Теңдеудегі  бөліктер  мен  бүтінді  атап, белгісіздің  мәнін  табу  ережесін  айтады, жазады;

Тілдік мақсат:

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

·        қосылғыш, қосынды,қосындының мәні;

·        азайғыш,азайтқыш,айырманың мәні;

·        белгісіз сандар, латын  әріптері:  х,  у,  а;

Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:

ü  Теңдеу дегеніміз не?

ü  Қандай  тепе-теңдік  теңдеу  деп  аталады?

ü  Теңдеудегі  белгісіздің  мәні қалай аталады?

ü  Белгісіз  азайғышты қалай табамыз?

ü  Теңдеудің  шешімін  қалай  тексереміз?

Талқылауға арналған сұрақтар:

ü Қосындықандай компонентерден тұрады?

ü Айырманың  компоненттерін ата?

ü Теңдеу шешу үшін қандай әдіс-тәсілдерді пайдаланамыз?

Не себепті …. деп ойлайсың?

Не себепті теңдеу шешуде «таңдау» әдісі қолайлы деп  ойлайсың?

 
Алдыңғы оқу: Белгісіз  азайғышы  бар теңдеуді  шешу.
                                                        Жоспар
Жоспарлан-ған уақыт есебі Жоспарланған жаттығу түрлері
Тапсырмалар Дескриптор-лар Қалып-тастыру-шы бағалау Ресурс-тар

Сабақтың басы

3 минут

Оқушылармен амандасып, сыныпта ынтымақтастық ахуал қалыптастырып аламыз.

Шульманның «Үш көмекшісін»еске түсіріп алайық:

·        Нұрға бөленген басымыз …

·        Нұрға бөленген жүрегіміз …

·        Нұрға бөленген қолымыз …

Топқа бөлу мақсатында «Cандар» әдісін қолданамын.

Топқа бөлу.

1, 2, 3 сандарын айту арқылы.

Алдыңғы оқу

«Көрнекті миға шабуыл» әдісі

І-топ:Өткен тақырыптың жүрегі болып табылатын басты сөздерді флепчартқа түсір.

ІІ-топ: Белгісіз азайғышы бар теңдеу құрастыр.

ІІІ-топ: Белгісіз азайғышы бар теңдеудің шешу жолдарын түсіндір.

Осылайша алдыңғы оқу мен жаңаоқудың арасына байланыс жасап аламыз.

Барлығы қосылып орындайды.

 

 

 

 

Белгісіз азайғышы бар теңдеуді шешуді талқылау.

«Жарай-сыңдар!»

«Басбармақ»

И.Т.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы 

25 минут

                

Сабақ мақсаты таныстырылып, бүгінгі сабақ кезеңдері және бағалау жүйесі таныстырылады.

«Кім жүйрік»әдісі арқылы топтарға тапсырма беру.

Оқулықпен жұмыс.

I-топ Қобдишада неше інжу бар?

II-топ Әріптердің мәнін тап.

ІІІ топ Теңдеу құрастыр

«Лото» ойыны

Теңдеулер жазылған парақшаға ойыншылар кезекпен текшені лақтырады. Текше бетіне қандай сан түссе, сол сан жауабына тура келетін теңдеуді көрсетеді.

Сергіту  сәті:

Бір саусағым тіпті де,

Ұстай алмас жіпті де.

Екі саусақ бірікті,

Ине қолға ілікті.

Үш саусағым орамды,

Жүгіртеді қаламды.

Өнерлі екен он саусақ.

Қала салсақ, жол салсақ.

Дәптермен  жұмыс:

«Балықшы» ойыны арқылы дәптердегі тапсырманы орындайды.

 

 

Теңдеу туралы ойларын қорытындылайды.

 

Белгісіз сандардың мәнін табады.

 

Теңдеудің  компоненттерін атайды.

Суретке  қарап теңдеу

құрастырады.

Ойын арқылы оқушылар жылдам ойлайды және теңдеуді табады.

Барлығы қосылып әнмен орындайды

Түстерді үйлестіре отырып дәптердегі тапсырманы орындау.

«Басбармақ»

 

 

 

 

 

 

«Кере

мет !»

ИТ

Оқулық

56-57 бет

Лото

Парақша

 

 

 

 

 

 

 

ИТ

Жұмыс дәптері

53 бет

Сабақтың соңы 5минут * Кері байланыс.

«Екі шындық бір өтірік» әдісі.

Тапсырмалардың ішінен екі шындық бір өтірікті табу ИТ
Қосымша мәліметтер  
Саралаудәптермен жұмыс жасау барысында бес оқушыға өрнектер жазылған топтамаларды беремін. Өрнектердің мәнін тап. Үш оқушыға қиналған кездерінде көмектесемін Қалыптастырушы бағалау

Оқушылардың сабақ материалын меңгеру деңгейін анықтау үшін сабақтың барысында“Смайлик” “Басбармақ” “Тамаша!”
“Керемет!” “Отшашу” ,”Қол соғу”,“Жұлдызша”
сияқты бағалау түрлері  жүргізіледі.

Пәнаралық байланыс

Дене шынықтыру, дүниетану пәндерімен байланыс.

 

Рефлексия

1 минут

Рефлексия